Ayıplı Mal Nedir, Nereye Şikayet Edilir ?

0

Tüketici Kanunu tarafından sağlanan haklar çerçevesinde ayıplı mal başvurusu yapabilirsiniz. Kullanıcılar, hangi malın ayıplı mal olarak değerlendirildiğini anlamak adına araştırma yapmaktadırlar. Bu konumuzda ayıplı mal nedir, ayıplı mal nereye şikayet edilir gibi sorulara cevap bulacağız.

Ayıplı Mal Nedir ?

Kullanıcının beklentisi karşılamayan ve tanıtıldığı gibi olmayan ürünler, ayıplı mal olarak değerlendirilebilmektedir. Satın alınan ürün, anlatıldığı gibi olmalı ve ambaljında ya da etiketinde eksiklik olmamalıdır. Tüketicinin beklentisini karşılamayan ve ekonomik veya maddi hukuki eksiklik çıkaran ürünler, ayıplı mal olarak değerlendirilir.

ayipli-mal-nedir
ayipli-mal-nedir

Satıcı ve üretici, sattığı mala dair tüm bilgileri eksiksiz aktarmalıdır. Tüketici, aldığı ürün ile ilgili beklentiye gireceği için beklentinin karşılanması gerekir. Bu noktada ayıplı mal ile sonradan bozulan mallar, birbiriyle karıştırılmamalıdır.

Ayıplı Mal Nereye Şikayet Edilir ?

Muadil ürün ile aynı amacı karşılamayan, tüketicinin beklediği faydaları sağlamayan, reklamında ya da ambalajında tanıtıldığı gibi olmayan, niteliği aykırı olan ürünler, ayıplı mal kabul edilir ve şikayet edilmesi gerekir.

Ayıplı mal, satıcıyı ilgilendirdiği kadar üretici ve imalatçıyı da ilgilendirmektedir. Ürün ayıplı ise mutlaka geri alınması ve gerekli işlemlerin yapılması gerekmektedir. Ayıplı ürün ile ilgili hakkınızı aramak için garanti süresi kadar süreniz vardır. Satıcı, müşterinin sorununu gidermeli ve hatasını telafi etmelidir. Sürekli ayıplı mal sattığı tespit edilen satıcılar hakkında soruşturma açılır ve çok farklı cezai işlemler uygulanır.

İlk olarak satıcı ile iletişim kurmalı ve sorunu belirtmelisiniz. Satıcının yardımcı olmadığı durumda tüketici hakem heyeti ve tüketici mahkemesi ile hakkınızı arayabilirsiniz. Bu noktada dilekçe ile başvurabilir ve ürün ile ilgili tüm detayları ekleyebilirsiniz. Ürün ile ilgili tüm evraklar ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu sayede sonuca ulaşabilirsiniz.

Masak Nedir, Masak Ne İşe Yarar ve Görevleri konuları açıkladık.

Leave A Reply

Your email address will not be published.